facebook przypinki.pl instagram przypinki_pl
logo
kontakt@przypinki.pl   tel. 61 825 95 80   kom. 601 757 156
Twój koszyk jest pusty

lub np. wz1234

Blog

Przypinki, medale, otwieracze, lusterka - Matura Czarek Bera, 2021-03-29

Przypinki maturalne sprzyjają szczęściu

Słowo Matura pochodzi z łaciny i już w starożytności oznaczało dojrzałość. Na ziemiach polskich pierwsza matura miała miejsce w 1812 roku na terenie ówczesnych Prus. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pierwsze egzaminy maturalne zaczęły się pojawiać już w latach dwudziestych.
Czytaj dalej...

Czarek Bera, 2020-12-13

Jakie czasy, takie przypinki

Z różnymi formami przypinek wszyscy spotykamy się już od dziecka. W latach siedemdziesiątych występowało kilka typowych rodzajów przypinek. Począwszy od popularnych odznak harcerskich takich jak krzyż (solidnie mocowany na śrubę z nakrętką), czy zuchowy orzełek, poprzez znaczki bite z metalu metodą menniczą mocowane na szpilce, śrubie lub agrafce, a obecnie z zapięciem tzw. motylkowym. Kolejne przykłady to plastikowe kształty, często okrągłe, z nadrukiem sitodrukowym jedno- lub kilkukolorowym. Pamiętam, kiedy nastolatkowie obwieszali się przypinkami z logotypami zespołów Perfect, Lombard, Maanam czy TSA. Kiedy ktoś chciał się obnosić z miłością do jakiejś niszowej kapeli albo sam w jakiejś grał, wystarczyło zdobyć jakiś znaczek z sitodrukowym nadrukiem, następnie zetrzeć nadruk i w to miejsce nanieść inną grafikę np. metodą kalkomanii. Pamiętajmy, że wciąż mówimy o czasach, kiedy o komputerach myślało się wyłącznie w kategoriach science fiction, a i o biurowych drukarkach - nawet czarno-białych – jeszcze się nikomu nie śniło.
Czytaj dalej...

Czarek Bera, 2020-12-06

Przyjrzyjmy się słowu przypinki

Chęć ozdabiania swojego ciała i odzieży towarzyszy ludzkości od zarania. Przeróżne formy dekorowania się znane są między innymi z archeologicznych wykopalisk, historycznych rysunków, rzeźb, zapisów kronikarskich czy literatury. Potrzeba odznaczania się znana jest w każdej kulturze i pod każdą szerokością geograficzną. Noszone przez ludzi ozdoby miewały dawniej i nadal mają różne cele. Najczęściej chyba dekorujemy swoje twarze, ciała i ubrania z potrzeby podobania się płci przeciwnej. Ale również ze znaków, które przywdziewamy wynikać może przynależność do danej grupy lub pełniona funkcja w tej grupie. Możemy też zaakcentować chęć wyłamania się z grupy, wyrażając swój bunt. W jeszcze innych przypadkach mamy do czynienia z czystą potrzebą wyróżnienia się i zaznaczenia własnej indywidualności.
Czytaj dalej...

Czarek Bera, 2020-11-25

To już 22 lata

Pierwszą maszynkę do przypinek kupiliśmy jesienią 1998 roku. To była bardzo porządna angielska prasa. Urządzenie ciężkie, ale solidne. Maszyna wraz z wykrojnikiem i zestawem 500 sztuk komponentów do przypinek kosztowała równowartość około dwóch przeciętnych wynagrodzeń. Przez pierwszych kilka lat mieliśmy w ofercie wyłącznie rozmiar 55mm. Praktycznie był to wówczas na polskim rynku jedyny popularny typ buttonów. Zdarzały się jeszcze przypinki 25mm, ale te były zamawiane na ogół w bardzo małych ilościach.
Czytaj dalej...